کریستیان شجاع ،هم کاروانی مان، 220 کیلومتر از مسیر راه زیارتی سانتاگو را با پای پیاده، همراه یکی از دوستانش پیمود .جای دیگر همسفران خالی . ترجمه گزارش او را میخوانیم:

“راه شمال”Camino del Norte مسیری است که در امتداد ساحل اقیانوس اطلس در شمال اسپانیا قرار دارد و یکی از مسیرهای زیارتی به سنت ژاک د کامپوستلا می باشد.

از قرن 9 تا میانه سده  12 ، زائرین  بیشتر این مسیر را طی می کردند زیرا این ناحیه در اختیار پادشاهان مسیحی قرار داشت  و   مسافران ازخطر حمله در امان بودند. این مسیر  دشوار ، پر از دره های عمیق و کوه های گنگره مانند است

په دنبال بازپسگیری اسپانیا از اعراب مسلمان  ، این مسیر به تدریج به نفع ” راه فرانسوی” /فرانسیس کامینو /  کنار گذاشته شد . مسافران ترجیح می داند  از میانه اسپانیا سفر کنند که هموار تر  بود و از سوی پادشاه آلفونسو اول آراگون توصیه می شد  .

https://fr.wikipedia.org/wiki/Camino_franc٪C3٪A9s

من این سفر را از 19 اکتبر 2020 از ایرون (شهر مرزی فرانسه -اسپانیا) همراه یک دوست اآغاز کردم. ما مجبور شدیم سفرمان را   پس از  10  روز راهپیمایی درتاریخ 28 اکتبر در شهر لاردو  به پایان برسانیم .چرا که شیوع مجدد کرونا و اعلام قرنطینه در فرانسه  امکان بازگشت به خانه را مشکل میساخت . ما طی 9 مرحله حدود 220 کیلومتر راه را طی کردیم.

منظره شهر  ایرون از بلندی                                                                                      کریستیان در بلندی های شهر ایرون

بندر گتاریا دبا

مراحل باسک ، به ویژه از ایرون تا بیلبائو ، زیبا ترین و “فیزیکی ترین”  مرحله سفر ما بودند.

پستی و بلندی کوه های حاشیه اقیانوس ، سواخل دست نخورده و زیبای این منطقه چشمگیر است.

گرنیکا در باسک ،Guernica :

در یک روز بهاری، 26 آوریل 1937 ، هنگامی که مردم برای خرید روزانه به  بازار شهر رفته بودند ، ناگهان هواپیما های بمب افکن آلمانی و ایتالیایی بر فراز شهر  ظاهر شد و بمب های خود را بر بازار شهر فرو ریخت. بیلان این کشتار  1600 غیر نظامی و 800  زخمی بود .این کشتار با توافق فرانکو  طرح شده بود  و هدف آن ایجاد ترس و ارعاب در میان غیر نظامیان بود . بدین ترتیب گرنیکا شاهد نخستین بمباران غیر نظامیان  در جنگ  جهانی دوم بود که در آن  با کشتار جمعی مردمان  پیام وحشت برای تسلیم  به آنها  ارسال می شد. 

(https://fr.wikipedia.org/wiki/Guerre_d٪27Espagne) 

 نام این شهر 16000 نفری همچنین نام یکی از مشهورترین نقاشی های پابلو پیکاسو و  سوژه یکی از شعرهای” پل الوارد” با نام  “پیروزی گرنیکا” است.

http://www.bilketa.eus/fr/collections/textes-choisis/2576-la-victoire-de-guernica-paul-eluard

پیکاسو خشم خود را از این کشتار بر بومی به طول 8 متر و عرض 3.5 متر  به نمایش  گزارد . اثری که یکی از پر بیننده ترین تابلو های جهان است

 

بیلبائو

موزه گوگنهایم ، از مشهورترین موزه های هنر های معاصر در اروپا است

 کریستیان ، زائری در راه بیلبائو در زیر باران !

بیلبائو (بیلبو به زبان باسک) شهری در حدود 350،000 سکنه واقع در  کنار رودخانه نرویون و  مرکز استان بیسکای است. این مرکز بزرگ صنعتی در چهار چوب یک برنامه گسترده نوسازی شهری  بنا شده که موزه گوگنهایم / موزه هنر های معاصر/ بر تارک آن می درخشد.

 

 

 

 

 پای بر رودخانه  که از بیلبائو می گذرد.                                                                                                                                                            در یک بار در شهر قدیمی. Portugalete (ترک بیلبائو)

بعد از بیلبائو ، ما به تدریج کشور باسک را ترک می کنیم و وارد استان Cantabria می شویم.

ما به ویژه از شهر زیبای Castro-Urdiales عبور می کنیم

 

 

https://fr.wikipedia.org/wiki/Castro_Urdiales

نمایی از Castro-Urdiales با کلیسای Saint Mary of the Ascension ، مهمترین بنای یادبود گوتیک در منطقه ، که ساخت آن از قرن سیزدهم آغاز شده است.

بسیاری از غارهای نزدیک به شهر حاوی آثاری زیبا از هنر سنگ پارینه سنگی در شرایط خوب است.

https://www.turismodecantabria.com/disfrutala/que-visitar/34-cueva-del-cuco/buscador-cHJvY2VzYXJCdXNxdWVkYT1vayZpZE11bmljaXBpbz0zNCY=

به پایان این سفر کوتاه می رسیم. آخرین ایستگاه ، شهر لارده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *